5 фатальних фінансових помилок, що заважають вам стати багатшими

5 фатальних фінансових помилок, що заважають вам стати багатшими
12.01.2023
/sites/default/files/2023-01/obank_blog-falls_1200%D1%85675.jpg

Ніяк не можете заощадити на велику покупку? Прибутки зростають, а рівень життя — ні? Ймовірно, причиною є банальні помилки у витратах і фінансовому плануванні, яких ми часто припускаємось. Щоб уникати їх та примножувати свої статки, читайте 5 корисних порад з фінансової грамотності.

Помилка №1. Не слідкувати за витратами

Можете назвати приблизні суми, які ви щомісяця витрачаєте на їжу, одяг, проїзд, відпочинок? Якщо ні, ви просто не слідкуєте за витратами, що можуть непомітно зростати. Щоб оптимізувати бюджет і планувати заощадження, вам необхідно привчити себе вести облік витрат. Цим можна не займатися все життя — іноді достатньо кількох місяців, щоб розібратись у цьому питанні.

Спробуйте фіксувати витрати у спеціальних мобільних додатках, розділяючи видатки за категоріями та вказуючи більш-менш точні суми. Це допоможе вам коректно планувати витрати, складати місячні та річні бюджети і ефективно оцінювати свій загальний фінансовий потенціал. Так з часом ви зможете орієнтуватись на чіткі бюджети і не виходити за їхні рамки.

Помилка №2. Переносити накопичення «на потім»

Часто люди кажуть собі «Зараз я заробляю небагато. От скоро збільшу розмір прибутків і тоді почну відкладати на майбутнє». Минають роки, прибутки зростають, але нічого не змінюється. Людина й далі, отримавши зарплату, спершу повертає борги, витрачає гроші на відпочинок, одяг й лише якщо після регулярних витрат залишаються гроші, відкладає їх.

Щоб вирватися з цього замкнутого кола, варто користуватися правилом «Спершу заплати собі». Уявіть, що у вас є фінансовий обов’язок перед собою ж у майбутньому, а накопичення грошей має бути такою ж регулярною витратою, як оплата комунальних послуг. Для початку відкладайте 5% від доходу, поступово підвищуючи цей показник до 20%.

Помилка №3. Користуватись одним видом накопичень

Не варто зберігати всі заощадження в одному місці або в одній валюті, кладучи «всі яйця в один кошик». Раптова криза, нещасний випадок чи будь-який інший інцидент зможе в одну мить залишити вас без капіталу, тому його варто «розбити», убезпечивши від ризиків.

Спробуйте диверсифікувати накопичення — частину покладіть на депозит, частину вкладіть у цінні папери, частину обміняйте на іноземну валюту і лише незначний залишок збережіть на платіжній картці та у готівці. 
 

Помилка №4. Гнатися за шаленими прибутками, ігноруючи ризики

У прагненні швидко «озолотитись» легко втратити пильність і вкласти заощадження в неперевірені інструменти, які часто є простим шахрайством. Завжди варто пам’ятати, що дохідність і ризик — зазвичай пропорційні. Щоб не втратити останнє, намагаючись отримати все, варто обирати інвестиції з меншим відсотком доходності. Не забувайте, що в будь-яких фінансових діях не так важливо наростити капітал, як просто не втратити його. 

Помилка №5. Занадто пізно згадати про пенсію

Ми часто замислюємось про забезпечену старість у 40+ років, але це вже трохи запізно. В такому віці ви вже втрачаєте можливість накопичити гроші на депозиті завдяки складному відсотку, коли з року відсоток накладається на відсоток і ви, майже нічого не роблячи, примножуєте свої заощадження.

Розраховувати на державну пенсію не варто, зважаючи на її середній розмір, тому відкладати гроші на спокійну старість можна вже з 20 років, коли попереду — близько 40 трудових років. Щоб складний відсоток гарно працював і в майбутньому ви мали відчутну суму, необхідно безперервно відкладати кошти протягом щонайменше 15 років.

Не повторюйте цих помилок, грамотно працюйте із заощадженнями і виходьте на новий фінансовий рівень. А щоб надійно зберегти і примножувати накопичення, відкривайте депозити зі ставкою до 15% річних просто в O.Bank 2.0. Завантажуйте додаток в App Store чи Google Play, пройдіть швидку реєстрацію через Дію і відкривайте вигідний депозитний план у гривні або валюті.

Зображення для Блогу
5 фатальних фінансових помилок, що  заважають вам стати багатшими