Що впливає на курс валют і як він зміниться у 2023 році

Що впливає на курс валют і як він зміниться у 2023 році
02.03.2023
/sites/default/files/2023-03/obank_blog-sho-s-kursom_1200%D1%85675.jpg

Поняття курсу валют стало невід’ємною частиною нашого життя, особливо на фоні його стрибків, що спричиняють підвищення цін і валютний ажіотаж. В такі часи у нас можуть виникати складні запитання: як формується курс, які чинники впливають на нього, чи можливо передбачити зміни у вартості долара і євро. Ми впевнені, що недоречних запитань не існує, тому вирішили детально розповісти вам про курс валют простими та зрозумілими словами.

Як формується курс валют?

Він визначається двома простими чинниками: попитом і пропозицією. На міжбанківському валютному ринку ці сили регулюються купівлею та продажем валюти.

Купують здебільшого імпортери, щоб отримати долари чи євро для закупівлі товарів, українці та іноземні інвестори, що виводять гроші за кордон, а також НБУ. Останній постійно купує і продає валюту, щоб згладжувати курсові стрибки, або просто поповнює золотовалютні запаси.

Продажем валют часто займаються експортери — вони продають товар за кордоном і привозять долари та євро до України. Проте, щоб інвестувати у виробництво тут, їм потрібні гривні, тому валюту потрібно продавати.

Долари та євро продають і закордонні бізнесмени, яким потрібна національна валюта для інвестицій. Також продавати валюту може і держава, коли планує витратити кошти з міжнародних кредитів їх на цільові проекти, конвертуючи їх у гривню.

В залежності від того, як продається та купується валюта, і відбуваються коливання в курсах, спровоковані змінами в попиті та пропозиції.

Яка різниця між плаваючим і фіксованим курсом?

Наразі в Україні працює фіксований режим — НБУ встановлює певний курс з невеликим «коридором» вартості євро або долара. Якщо ринковий курс виходить з цього «коридору», Нацбанк починає постачати валюту на ринок або скуповувати її, щоб стабілізувати попит або пропозицію.

В режимі плаваючого курсу НБУ не буде фіксувати показники, замість цього фокусуючись на рівні інфляції. Такий режим ще називають інфляційним таргетуванням, коли регулятор купує або продає валюту, орієнтуючись не на валютний ринок, а на прогноз інфляції у країні.

Чому курси НБУ, в банках та обмінниках різняться?

Курс валют на міжбанку може змінюватися щосекунди. Щоб спростити розрахунки між бізнесом і громадянами, Національний банк дає щоденний розрахунковий курс, щоб усім було зрозуміло, за яким курсом проводити транзакції.

Натомість комерційні банки прогнозують, за якою ціною можна купити або збути валюту на міжбанку, додають до цієї цифри свій прибуток, щоб покрити операційні витрати, і врешті визначають власний курс. За такою ж схемою працюють і обмінники. Часто найвигідніший курс буває у великих банках, адже вони мають легший доступ до міжбанку і, відповідно, менші витрати.

Що буде з курсом у 2023 році?

Це залежить від багатьох чинників. Перший — це, звичайно ж, війна, що впливає на очікування громадян, інвестиційний клімат і, найголовніше, експорт української продукції. До прикладу, відкриття «зернового коридору» і відновлення продажів вітчизняного зерна за кордон допомогло нашій економіці отримати чимало валюти і стабілізувати гривню.

З іншого боку не меншу роль відіграє залежність від імпорту, що зросла в умовах війни та безпосередньо впливає на курс валют. Яскравий приклад — необхідність закуповувати більше пального та генераторів з-за кордону замість того, щоб використовувати дешевшу електрику, вироблену зі вже закупленого ядерного палива.

Відтік валюти та її здорожчання також залежать і від еміграції українців, що вивозять валюту за кордон. За даними ООН, протягом минулого року лише до країн Європи виїхали більш ніж 8 мільйонів наших співвітчизників. Звичайно, у 2023 році таких цифр ми не побачимо, але наразі щонайменше п’ята частина населення країни витрачає гроші за кордоном.

Щоб нівелювати відтік валюти, НБУ використовує кілька інструментів: фіксований курс, високу облікову ставку на рівні 25%, залучення міжнародної допомоги, а також популяризацію облігацій внутрішніх державних позик. Таким чином регулятору вдається збільшувати довіру до національної валюти та не підвищувати курси долара і євро.

Зараз ситуація на валютному ринку є досить стабільною і НБУ не планує переглядати встановлений курс. Звичайно, від певних коливань ніхто не застрахований, проте часто вони спричиняються самими українцями, що за найменших «поривів вітру» можуть масово скуповувати долари, провокуючи зростання курсу.

Чи варто купувати валюту просто зараз?

У близькій перспективі нас навряд чи очікують значні коливання на валютному ринку, адже Нацбанк взагалі не планує переглядати офіційний курс. В таких умовах можна відкласти купівлю валюти і довіряти гривні, яка, до прикладу, на депозитах здатна приносити в десятки разів більші прибутки, аніж долари чи євро.

Відкривайте оптимальний депозит з терміном від 1 місяця та ставкою до 15% річних просто в O.Bank 2.0. Також у мобільному додатку ви зможете повноцінно керувати депозитними рахунками, поповнювати їх або знімати з них гроші. Завантажуйте O.Bank 2.0 в App Store або Google Play і проходьте реєстрацію через Дію за кілька хвилин.


* https://data.unhcr.org/en/situations/ukraine
** https://forbes.ua/money/pershe-intervyu-novogo-golovi-nbu-andriya-pishnogo-pro-groshi-vid-mvf-fiksovaniy-kurs-alfa-bank-ta-poperednika-shevchenka-01122022-10127
*** https://www.epravda.com.ua/publications/2020/09/19/665288/#4
**** https://news.finance.ua/ua/faktory-yaki-vplyvayut-na-kurs-hryvni
***** https://suspilne.media/337644-kurs-valut-ekspert-rozpoviv-so-vplivae-na-jogo-kolivanna-ta-ci-zminitsa-vin-do-kinca-roku
Зображення для Блогу
1